Teknik Bilgiler

ŞÖMİNE ISI ODASI YALITIMI 

Isı yalıtımı nedir nasıl yapılır.

Sıcaklık farklılıkları gösteren  ortamlardaki ısı geçişini azaltmak için uygulanan işlemlere ısı yalıtımı denir. Bu işlem şöminelerde; ısı odasındaki kayıplara ısı yalıtım malzemeleri uygulanmasıyla en aza indirilir.

Isı yalıtımının avantajları nelerdir?

Yalıtımlı bir ısı odasının  yalıtımsız ısı odasındaki ısı kaybına göre çok daha fazla etkisi vardır.Bu sebeple harcanan yakıt miktarıda yarıdan fazla tasarruf edilmiş olur.Bu tasarrruf   %30 ile %40 arasındadır.Bu tasarrruf ile 1 ayda 100 kilo yakıt tüketiyorsanız yalıtımlı bir şömine ile bunu yarı yarıya indirebilirsiniz.. Diğer bir yönden ısı yalıtımlı şöimne odaları ısıya direk maruz kalan bölgelerin zarar görmesini engeller ve ısı verimini arttırır.
 

 

 

Isı yalıtımı maliyeti nekadardır.Isı yalıtımalrında maliyet geri dönüşümlüdür.Çünkü yapılan maliyetlerin kısa vadede az yakıt harcayarak geri kazanılması söz konusudur.Bu yüzden ısı odasının önemini unutmamamk gerekir.


ŞÖMİNE BACASI NASIL OLMALI?

Şöminenizin verimli bir şekilde çalışmasını ve yanma odasındaki zararlı gazları dışarıya taşıması için şömine bacasının çap hesabının doğru yapılması gerekmektedir.

En iyi şöminelere sahip olsanız dahi daha küçük çaplı bir bacada çalışmaz ve tütme gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.Bu kontrollerin ve hesaplamaların baca konusunda bilgili kişiler tarafından yapılmasına özen gösteriniz.

King Şömine baca projelerinde işinde profesyonel Bacca firmasıyla çalışmaktadır.

Bir diğer husus ise çatınızdaki bacanızın çatı mahyasını (çatıdaki en yüksek noktayı) en az 50 cm, şartlar imkan veriyorsa 1 metre geçmesi gerekmektedir

ISI ODASI

Şömineler`de Isı Odası Nasıl Yapılır?

Şöminelerde seçilen hazneler evinizin dekorasyonuna göre uygun yere montajı yapıldıktan sonra bir oda içerisine alınır. Bu odanın bütün iç yüzeyleri, tavanı dahil, 1260°C ısıya dayanıklı seramik battaniyeler ile izole edilir. İzole edilen ısı odasının içe bakan yüzeyleri, 0.45mm. galvaniz sac plakalarla; dışa bakan yüzeyleri yanmaz alçıpanla kaplanır.

Yanmaz alçıpan üzerine; soğuk hava giriş, sıcak hava çıkış menfezleri yerleştirilerek şöminenizin ortaya çıkardığı tüm ısının kayıba uğramadan birikeceği kapalı bir oda oluşturulmuş olur.

Alt menfezlerden giren soğuk hava, haznenin ürettiği enerjiyle ısınarak yükselir ve yukarıdaki sıcak hava çıkış menfezinizden odanızın içerisine fanlar aracılığı ile dağıtılır.Bu sayede oluşan sıcak hava bacadan dışarıya çıkmadan evinizin içine ulaşır.