10 Oca

Şömine nedir?

Şömine nedir ?

Temel olarak bir katı yakıt (odun) tüketen bir cihazdır. 2`ye ayrılır.

A - Açık Şömineler : Tuğla ile oluşturulan eski tip şöminelerdir B- Cam Kapaklı ve Hazneli Şömineler : Çevresine ısı odası oluşturarak konveksiyonel ısınmayı elverişli hale getirilen modern tip cihazlardır.

Açık Şömine

1- Bacaları beton ya da tuğladan oluşturulduğu için geç ısınırlar ve bu şöminenin ilk yanışında muhakkak tütmesine sebep olur. Bununla birlikte kuvvetli bir yanlış sonrasında dahi ısıttığı sıcak ortamın havasını kaybolmasına neden olur.

2- Performans oranı olarak 100 birim kalorinin 20`sini ortama 80`in atmosfere verir.

3- Emniyet açısından sıcaklık her an bir kıvılcım ya da yanlış bir odun parçası ortama sıçrayabilir önüne bir seperatör konulsa da risk olasılığı vardır..

4- Temizliği oldukça zahmetlidir.

Cam Kapaklı ve Hazneli

1- Performans için üretilmiş çelik ya da döküm haznelidir. Döküm ve saç olarak da imal edilirler.

2- Yüksek ısı iletimi olan cam kapağa sahiptirler.

3- Cam kapak emniyet açısından çok önem teşkil etmektedir. Evinizden ayrılmanız gerektiğinde camı kapatmanız yeterlidir.

4- Yanış performansını klape ve hava sürgüsü ile ayarlamak mümkündür

5- Bacaları çelik olarak montajlanır. Çelik baca çabuk ısındığı için ilk yanıştaki tütme davranışı pek görülmez.

6- Döküm olması sebebiyle ısı hafızları yüksektir geç soğurlar.

7- Performans oranları 100 birim kalorinin 80`in ortama 20`sini atmosfere verir.

8- Ara katlarda ısı odası oluşturabilir ve bu borunun işlem yaptığı odada ısınma sağlar

9- Giyotin kapaklı hazneler tam açık veya tam kapalı yanma için tasarlanmıştır şömineyi tam açık olarak yaktığınızda odunun yanış sesi ve görüntüsünü tam olarak hissedebilirsiniz.Kapağı kapattığınızda ise emniyetli bir şekilde evinizi terk edebilir veya uykuya yatabilirsiniz.

10- Giyotin kapaklı bir şömineniz varsa yanışın ardından oluşan közde ızgara, güveç ve balık yapabilirsiniz. Baca şapkasının formundan dolayı ortama herhangi bir koku
yayılması neredeyse imkânsızdır.

İlk Defa Şömine Yaptıracaklara Tavsiye Öneriler

1- Mimar ve müteahhidinizi şömineciniz ile tanıştırın

2- Şöminecinizin internet sayfasından veya yüz yüze görüşerek uygun bir model belirleyin.

3- Kapalı tip hazneli şöminelerin genelde 3 tip modeli bulunmaktadır
    A- Köşe model
    B- Düz duvar modelleri 
    C- Orta tip şömineler

    Evinizi mimarisine göre en çok nerede oturmayı planlıyorsanız (oturma grubu ve televizyon) orta noktada yaptırmaya çalışın. Evinizi merkezlemeye özen gösterin çünkü şöminenin sırtından açılacak bir menfez diğer ortamı da ısıtacaktır. Aynı şekilde ara katlarda da baca şaftı ile birden fazla odayı ısıtmak bu şekilde Mümkün olabilir.

 4- Şöminenin çelik borusunun geçebilmesi için kat aralarında 25cm x 25cm kadar bir boşluk bırakılmalıdır. Aynı boşluk kat aralarında bırakılmalıdır unutmamalıdır ki baca deliği ve şaftı neredeyse şömine de orada olacaktır

5- Çatı arasındaki baca şaftının iç ölçüleri 25cm x 25cm den düşük olamaz ve bu şaft çatının en üst noktasını 30 cm kadar geçmelidir.


Şömine Maliyetlerini Etkileyen Unsurlar

A. Şömine Haznesinin kalitesini belirleyen unsurlar

    * Döküm kalitesi
    * Teknik tasarımı
    * Kullanacak camın kalitesi

B. Kullanılan Baca Borularının Kalitesi

Rijit modül borular kalite ve fiyat olarak çok yüksektir. King Şömine bütün projelerin de 304 kalite paslanmaz rijit boru kullanılır

Flex borular paslanmaz olarak imal edilir bu borular montaj suresini kısmakla da birlikte zaman içinde kurum tutmaları kaçınılmazdır. Fiyat olarak da rijit modül boruların yarısı kadar bir maliyeti vardır.

Galveniz borular Eğer şömineciniz galvaniz boru kullanıyorsa orayı derhal terk edin

Şömine montaj tekniği

- Alçıpan ,profiller, Betopan, kutu profil, alçıpan, seramik yünü, galveniz saç ile uygulanan kullanılan bir yöntem olup cihazın ısınması ve soğuması esnasında ses gelmesi kaçınılmazdır. Çok sayıda kullanılan kompozit malzemelerin genleşme katsayıları birbirinden farklı olması sebebiyle bu davranışı gösterir.

- Gaz beton (ytong) ile oluşturma, ısı odalarının gaz beton ile yapılması diğer yöntemlerin getirdiği bütün olumsuzlukları ortadan kaldırmaktadır ısı odasını sırtında kullanılan alüminyum folyo taş yünü kalitesi fiyatı etkileyen unsurlardandır.İş bittiğinde çekilen fileli sıva ve köşebentleri sonuç olarak çok daha güzel görünmesini sağlar. King Şömine projelerin tümünden gazbeton (ytong) kullanmaktadır 

Diğer Blog Yazıları